Alibaba, Tencent ve Didi Çin’de büyük bir iş kesintisi planlıyorlar

Çin’in en büyük e-ticaret şirketi olan Tencent, toplam işgücünün yüzde 15’inden fazlasını veya yaklaşık 39.000 çalışanı baltalayabilir.

Çin’in baskın mesajlaşma uygulaması WeChat sahibi Tencent, bu yıl bazı iş birimlerinde çalışanları işten çıkarmayı planlıyor. Video akışı ve arama da dahil olmak üzere işletmeleri denetleyen birimi, bu yıl yüzde 10 -yüzde 15’lik bir personel kesintisi görecek.

Alibaba geçen ay çalışanları kovmaya başladı. Alibaba, geçen ay birkaç iş birimiyle iş kesintilerini tartıştı ve belirli planlar yapmak için onlara bıraktı.

Gıda dağıtım işini içeren Alibaba’nın yerel tüketici hizmetleri segmenti Ele.me ve diğer bakkaliye dağıtım ve haritalama hizmetleri, çalışanlarının yüzde 25’ini işten çıkarmayı hedefliyor.

Alibaba’nın video yayın birimi Youku işten çıkarmalar planlıyor. Çocuklar için üreten, sorumlu bir ekip planlanan işten çıkarma içerir.

Alibaba, Şubat ayında, 2014’te halka açıldığından bu yana en yavaş üç aylık gelir artışını, ana iş segmentindeki satışlardaki düşüş ve rekabetin yoğunlaşmasından etkilendiğini bildirdi.

Tencent, Tencent Video ve Tencent Cloud gibi daha az karlı veya zarar veren işletmelerinde işten çıkarmalara başlayacak.

Tencent’in 2021 ara raporuna göre geçen yıl Haziran ayı itibarıyla bir önceki yıla göre 70.756 olan 94.182 çalışanı vardı.

Çin’in en büyük binicilik şirketi Didi Global de, iç işlerinin baskıdan etkilendiği için toplam personel sayısını yüzde 15’e kadar azaltmayı planlıyor.

Bir cevap yazın