Röportaj: Yönetmen Xavier Gens, Londra’nın acımasız ilk sezonunun çeteleri üzerine

Bu, kimsenin bilmediği anlamına gelmez – The Raid yönetmeni Gareth Evans ve Matt Flannery tarafından yaratılan dizi, şu anda Rotten Tomatoes’da% 91 kritik onay derecesine sahip ve çok iyi bir izleyici kitlesi çekmiş gibi görünüyor. Ama tanıdığım herkesi uyum sağlamaya ikna edene kadar beni oyalayan, bağıran ve yerleşmeyi reddeden türden bir gösteri.

Günümüz Londra’sında gerçekleşen Çeteler, önde gelen bir ailenin reisinin öldürülmesinden sonra şehrin suç dünyasında kalan güç boşluğunu takip ediyor. Yönetmenlik görevleri Evans, Corin Hardy (Rahibe) ve Xavier Gens arasında bölünmüştür; Frontier (ler), Hitman ve The Divide gibi filmlerdeki deneyimleri, Gangs of London’ın acımasız acımasız aksiyon dizileri ve tırnak ısırma draması için fazlasıyla yeterli niteliktedir.

Xavier Gens ile RLJE Filmleri sayesinde DVD ve Blu-Ray’de bulunan Gangs of London’ın ilk sezonundaki çalışmaları hakkında konuşmaktan büyük zevk aldık.

Londra Çeteleri ilk kez televizyon yönetmenliği yapmıyorsun ama uzun metrajlı film çalışmalarınla tanınıyorsun. Uzun metrajlı film yönetmenlerinin başka bir ortama geçişi nasıl bulduğunu bilmek her zaman çok merak ediyorum, çünkü dışarıdan çok farklı dünyalar gibi görünüyorlar.

Xavier: Aslında, film ve TV arasında o kadar fazla fark yok, çünkü az ya da çok aynı süreç. Bir filmle ilgili sahip olabileceğin sorumlulukla ilgili.

Bir filmde her şeyden sen sorumlusun çünkü bu senin imzan ve ne yapman gerekiyorsa onu yapıyorsun. Londra Çeteleri’ne geldiğimde, Gareth (Evans) senaryoyu çoktan yazmıştı, oyuncu kadrosunu yapmıştı ve ben onun adımlarını takip ediyordum. Şovun baş yönetmeni.

Bir film yaparken tek başınasın. Bir bakıma yalnızsın. Televizyondan hoşlandığım ve gerçekten takdir ettiğim bir şey, gerçekten paylaşabileceğim ve işbirliği yapabileceğim gerçeğidir. Bir TV programında işbirliği yapma şeklimizi seviyorum çünkü yalnız değilsin. Üç yönetmendik, üç DPS. Bunu birlikte yaratmak için güzel bir enerji var. Bazen bir filmde, herkese karşı yalnız kalırsın. [gülmeler]

Bu yüzden işbirliği yapabilmek ve birlikte iyi vakit geçirebilmek harika. Dürüst olmak gerekirse, bunu Gareth ve Corin ile yapabilmek gerçekten çok eğlenceliydi çünkü süper işbirlikçiler ve onlarla çalışarak çok şey öğrendim. Harika bir çalışma şekli. Okula geri dönmek gibi bir şey, çünkü gösteriye katılan herkesin sürecini öğreniyorsunuz ve temel olarak kendinizi ifade etmenin ve işinizi yükseltmek için kendinizi zorlamanın yeni bir yolunu bulmanız gerekiyor.

Ve bu harika, seni gerçekten daha iyi yapıyor. Bunun önemli olduğunu düşünüyorum – şimdi bile bir sonraki filmimle ne yapacağımı merak ediyorum, çünkü Londra Çeteleri yapmanın beni daha iyi olmaya ittiğini biliyorum. Ve bu harika bir deneyim.

Bu yönetmen üçlüsünün içinde, hepinizin tipik olarak üzerinde çalıştığınız filmlere özgü, içsel bir kalitesi var. Televizyonun doğasının, tüm prodüksiyonu kendiniz taşımak zorunda kalmanız açısından bu yapısal ağırlığın bir kısmını sırtınızdan alması harika. Bu işbirliğinin, mikromanaj yapmak yerine, yönetmen olarak bireysel yaratıcı güçlerinize odaklanmanıza izin verdiğini düşünüyor musunuz?

Xavier: Bu farklı, çünkü böyle bir TV şovu yaptığınızda, sadece bölümünüze odaklanmakla ilgili değil. Aynı zamanda diğer işle bir mantık ve süreklilik bulmaktır.

Benim için Gareth ve Corin’in adımlarını takip edebilmek çok önemliydi, çünkü bölümlerinde harika bir iş çıkardılar. Bölümüm üzerinde çalıştığım sırada, ne yaptıklarının günlüklerini görmüştüm. Sette onları izliyordum, hızı ve enerjiyi anlamaya çalışıyordum.

Yapılacak en etkili şey oyuncuları takip etmektir, çünkü ne yaptıklarını anlamak için stili izliyordum ve bunu dp’mle, Corin ve Gareth’le konuşuyordum. Bundan sonra, aktörlerle birlikte okuyordum ve bu sayede ne yapmaları gerektiğinin hızını daha iyi anladım ve karakteri daha iyi anladım.

Bu sahnelerdeki gerçeği bulmama yardımcı oldu. Bu işbirliği yapmanın harika bir yoluydu ve temelde aktöre bağlı kalmak, yapmaları gerekenlere ve yapmaları gereken sahnelerin gerçekliğine bağlı kalmak ve işinizi daha iyi hale getirmenize yardımcı oluyor.

Gangs of London’ın en güçlü yanlarından biri, kesinlikle kinetik, çarpıcı şiddet içeren aksiyon dizilerine sahip bir gösteri olmasına rağmen, kalbinde çok iyi bir dramaya sahip geniş ve çekici bir karakter kadrosuna sahip olmasıdır. Çoğu aksiyon dizisinden daha iyi aksiyon yapıyor ve drama da aynı derecede iyi, bu da televizyondan sık sık almadığınız bir şey. Diğer yönetmenlerle işbirliği yaparken, karakter draması tartmak zorunda hissettiğin bir şey miydi?

Xavier: Benim için hikayeyi anlatılması gereken en iyi şekilde anlatabilmek gerçekten önemliydi. Dediğim gibi, oyuncular hızı ve stili veriyorlardı. İzleyiciye sinematik bir deneyim yaratmak için mümkün olduğunca sinematik bir dil kullanıyorduk.

Gareth ve Corin şov hakkında konuştuklarında, bizim için asıl amaç buydu: kendimizi her zaman mümkün olan en sinematik şekilde ifade etmek. Martin Scorsese’den bahsediyorduk, Goodfellas’ı böyle bir gösteri için vurma şeklinden. Buna bağlı kalabilmemiz ve kendimizi en iyi şekilde nasıl ifade edebileceğimizi anlayabilmemiz benim için gerçekten önemliydi, ama aynı zamanda bu güçlü sinematik deneyimi izleyiciye gerçekten vermek, şiddeti itilmesi gereken yere itmek ve drama sahnelerinde aksiyon sahnelerinde olduğu kadar iyi koreografiye tabi olmak da mümkün olduğunca doğruydu. Örneğin, Bölüm 7’nin sonundaki sahneniz var – ki bu benim için oldukça zorlayıcıydı. Aksiyon sahnesi gibi sahneyi ben de çok zordu, ama gerçekten çok eğlendim.

Daha önce de söylediğiniz gibi, Londra Çeteleri hakkındaki deneyimlerinizden bir sonraki özelliğinize başvurabileceğinizi düşündüğünüz çok şey öğrendiniz. Bu özel derslerin ve deneyimlerin tam olarak ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Xavıer: Benim için hazırlıktaki iş bu olurdu. Her zaman filmlerden öğreniyorsun – her zaman, her zaman, her zaman öğreniyorsun. Geçen sene Netflix için Fransa’da yaptığım TV şovu Mortel’de yaptığım gibi, bir sonraki uzun metrajımda Çetelerde öğrendiklerimi gerçekten deneyebilmek istiyorum. Bu gerçekten deneyimi zorlamanın ve bir şeyler yapmak istediğim yolu zorlamanın bir yoluydu. Bunu yapmak ilginçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.