376 mn’ye dokunmak için gömülü sistemleri kullanan telematik aboneleri

Yeni binek otomobil ve hafif kamyon kayıtları 2020 yılında dünya genelinde yüzde 14,5 azalarak 66,8 milyona geriledi. Covıd-19 krizinin 2020’de yeni otomobil satışları üzerinde önemli bir etkisi oldu ve bu da önemli ölçüde düştü ve bu yıl yarı iletken sıkıntısı otomotiv satışlarını daha da etkiledi.

Otomobil üreticileri, ilk serbest dönemden sonra telematik abonelikleri için yenileme oranları hala nispeten düşük kaldığından, bağlı araç hizmetleri için iş modellerini denemeye devam ediyor. Rekabet ve yerel düzenlemeler, artan sayıda markanın aracın kullanım ömrü boyunca güvenlik ve teşhis gibi ücretsiz temel hizmetler sunmasına yol açacaktır.

Otomobil üreticilerinin, müşterilerin bireysel olarak hizmet sipariş edebilecekleri ve böylece temel telematik hizmetlerinin üzerine inşa edilen katma değerli hizmetler üzerinden gelir elde edebilecekleri modüler bir satış yaklaşımı ile bağlantılı araç hizmetleri sunmaları beklenmektedir.

Otomobil üreticileri ayrıca OTA güncellemeleriyle premium özellikler satmaya ve araç performansını artırmaya başladı. Örneğin BMW, ConnectedDrive mağazasında dijital satış sonrası hizmetler şeklinde bir dizi araç işlevi sunar.

Benzer hizmetler sunan diğer otomobil üreticileri arasında Tesla, Mercedes-Benz, Audi ve Porsche bulunmaktadır. Yükseltilebilir premium özellikler olarak satılan araç işlevlerine örnek olarak Aktif Şerit Tutma, Dinamik ışık Sistemi, Hidrolik Direksiyon, ADAS özellikleri ve Akıllı Menzil Yönetimi verilebilir.

Bağlantılı araç hizmetleri, farklılaşan bir faktör olmaktan Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik’te yüksek bağlanma oranına sahip ortak bir özelliğe dönüşmüştür.

General Motors’un 2020’nin sonunda 22.0 milyondan fazla bağlı arabası vardı ve BMW’nin yaklaşık 14.5 milyon bağlı arabası vardı. Toyota Motor Group, Mercedes-Benz ve Volkswagen, gömülü OEM telematik aboneleri açısından ilk beş otomobil üreticisinin geri kalanını oluşturuyor.

İlk beş otomobil üreticisi, dünyanın yerleşik telematik abonelerinin yaklaşık yarısını oluşturuyor. 2020’nin sonunda 5.0 milyondan fazla aktif bağlantılı araca sahip ek otomotiv OEM’leri arasında Hyundai, Stellantis, Ford ve Audi yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.