Adidas dijital dönüşüme yatırım ve online satış hedefini ortaya koyuyor

Adidas, rakip Nike’ınkine daha yakın karlılığı artırmak için 5 yıllık stratejik planın bir parçası olarak e-ticaret satışlarını 2025 yılına kadar ikiye katlamayı hedefliyor. Adidas’ın çevrimiçi satışı 2020’de yüzde 53 artarak toplam satışların yüzde 20’sinden fazlasını oluşturan 4 milyar avrodan fazla oldu.

Adidas, 2020 yılında tüketici pazarlaması, ürün lansmanları ve tedarik zinciri yönetimine öncelik vererek e-ticareti ikiye katladı. Adidas, bu odağın, 2020’de birkaç ay boyunca üç haneli oranlara hızlanan e-ticaret satış büyümesine yansıdığını ve perakende mağazaları yeniden açılsa bile yüksek seviyelerde kaldığını söyledi.

Reuters’e göre Adidas, koronavirüs krizinin satışları ve karlılığı düşürmesinden önce 2019’da elde edilen yüzde 11,3’ten yüzde 12-14’lük bir faaliyet kar marjı ile 2025 yılına kadar yılda 9 milyar avroya veya 10,7 milyar dolara varan çevrimiçi satışları hedefliyor.

Çarşamba günü erken saatlerde yaptığı açıklamada, şirketin koronavirüs kilitlenmesinden sonra perakende mağazalarının yüzde 95’ini yeniden açtığını söyledi. Adidas, 2021’de büyük Çin, Asya ve Latin Amerika’nın geri kalanında yüzde 30’a kadar yükselen orta-yüksek gençlerde satış büyüme oranını tahmin ediyor.

Dünyanın en büyük spor giyim markası Nike, insanların egzersiz ve mağaza uygulamalarına toplu olarak giriş yaptığını ve geçen yıl önemli ölçüde daha yüksek çevrimiçi satışlar sağladığını söyledi.

Adidas, şirketin dijital dönüşümüne 1 milyar avrodan fazla yatırım yapacak ve 2025 yılına kadar 10 üründen dokuzunu daha geri dönüştürülmüş ve biyolojik olarak parçalanabilen malzemeler kullanarak daha sürdürülebilir hale getirmeyi hedefliyor.

CEO Kasper Rorsted, e-ticaretin 2025 yılına kadar sektörün satışlarının yüzde 40’ından fazlasını oluşturacağını ve çevrimiçi satışların çevrimdışından üç kat daha hızlı büyüyeceğini belirterek, tüketicilerin yüzde 70’inden fazlasının sürdürülebilirliğin önemli bir husus olduğunu söyledi. bir satın alma işlemi yaparken.

Dördüncü çeyrekte satışlar yüzde 1 oranında artarak 5,55 milyar avroya (6,59 milyar dolar) yükselirken, faaliyet karı hafifçe 225 milyon avroya geriledi.

O dönemde mağazalarının yaklaşık yarısı Avrupa’da kapatıldı, ancak çevrimiçi satışlar yüzde 43 arttı.

Geçen ay rakip Puma, kilitlenmelerden kaynaklanan finansal etkinin ikinci çeyreğe kadar sürmesini beklediğini, ancak pandemik güdümlü büyümenin bundan sonra güçlü bir iyileşmeyi desteklemesi gerektiğini söyledi.

Yeni stratejinin bir parçası olarak Adidas, büyük Çin’i Asya’nın geri kalanından ayrı bir pazar olarak yönetecek ve Avrupa, Rusya ve gelişmekte olan pazarları yeni bir Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesine entegre etti.

Faaliyetlerden elde edilen net gelirin 2021’de 1,25 milyar ile 1,45 milyar avro arasında, 2020’de 429 milyon avrodan, ancak yine de 2019’da 1,9 milyar avronun altına çıkması öngörülüyor.

Adidas, mücadele eden Reebok markasını bağımsız bir şirket haline getirmek için maliyetlerden işletme karına yaklaşık 250 milyon avroluk bir isabet bekliyor; bunun üçte biri 2022’de, ancak hiçbiri 2023’te, planlanan bir satıştan veya işten ayrılmadan önce.

Adidas, e-ticaret işini desteklemek için dijital pazarlama yatırımlarını sürdürürken, fiziksel pazarlama faaliyetleri konusunda disiplinli bir yaklaşım benimsediği için pazarlama ve satış noktası giderleri yüzde 15 azalarak 2.573 milyar €’ya (2019: 3.042 milyar €) geriledi.

Satışların yüzdesi olarak, pazarlama ve satış noktası giderleri yüzde 13’te neredeyse sabit kaldı (2019: yüzde 12,9). Faaliyet genel giderleri yüzde 2 azalarak 6.656 milyar € ‘ya geriledi (2019: 6.80 milyar €). Adidas, e-ticaretteki olağanüstü büyümeden kaynaklanan artan lojistik maliyetlerini dengeleyen seyahat ve BT projeleri için daha düşük harcamalar kaydetti.

Dijital planlar

Adidas’ın kendi perakende mağazaları, tam teşekküllü çok kanallı yeteneklerle dijitalleştirilecek. Dijitalleşmeyi artırmaya odaklanma, tüketiciye tüm temas noktalarında kesintisiz bir deneyim sağlamak için şirketin toptan satış ortaklarına genişletilecektir.

Adidas, 2025 yılında 2021 yılına kıyasla markaya yaklaşık 1 milyar euro daha yatırım yapmayı planlıyor. 2025 yılına gelindiğinde, şirketin dijital dönüşümü de 1 milyar Euro’nun üzerinde yatırımla ileriye taşınmış olacak.

Şirketin dijital dönüşümü 2025 yılına kadar 1 milyar Euro’dan fazla yatırımla gerçekleşiyor. Tüm değer zincirindeki temel süreçler dijitalleştirilecektir: 3D tasarım yeteneklerine sahip oluşturma sürecinden, ürünlerinin tedarik edilmesinden müşterilere ve tüketicilere satılmasına kadar.

2025 yılında adidas’ın satışlarının büyük çoğunluğu dijital ortamda oluşturulan ve satılan ürünlerle üretilecek. Şirket, veri ve teknoloji uzmanlığını dahili olarak genişletecek ve teknoloji ekibinin boyutunu artıracaktır. Sadece 2021’de Adidas, 1.000’den fazla teknoloji ve dijital yetenek işe alacak. Şirket ayrıca SAP’nin yeni ERP sistemi S / 4hana’ya da yatırım yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.