Dijital dönüşüm Nike’ın iş büyümesine nasıl güç veriyor?

Nike geçtiğimiz günlerde 30 Kasım 2020’de sona eren ikinci çeyreğine ilişkin 2021 mali mali sonuçlarını açıkladı.

Nike’ın ikinci çeyreği, tüm coğrafyalardaki büyümenin, Büyük Çin’deki yüzde 24’lük artışın ve dijital iş dünyasının etkisiyle gelirlerin yüzde 9 artarak 11.2 milyar dolara yükseldiğini bildirdi.

Nike, artan COVID-19 vakalarından etkilenen coğrafyalarda geçici kapı kapanışları yaşadı; Bununla birlikte, bugün sahip olunan mağazaların yüzde 90’ından fazlası açık, bazıları ise azaltılmış saatlerde çalışıyor.

Nike CEO’su John Donahoe, bir analist çağrısı sırasında yaptığı açıklamada, ”Kuzey Amerika, EMEA ve Apla’daki fiziksel perakende trafiğinde, kısmen daha yüksek dönüşüm oranlarıyla dengelenen COVID-19 etkileri ve güvenlikle ilgili önlemler nedeniyle yıldan yıla düşüşler yaşamaya devam ediyoruz.” dedi.

Dijital ekip

Nike’ın dijital odağını yönetecek güçlü bir ekibi var.

İlk olarak Nike’ın coo’su Andy Campion, teknoloji ve dijital dönüşüm, tüketici talep ve arz yönetimi, üretim, dağıtım ve lojistik, sürdürülebilirlik, işyeri tasarımı ve bağlantısı ve tedarik konularında liderlik yapıyor.

İkincisi, Ratnakar Lavu Nike’ın küresel dijital ve bilgi sorumlusu (CDIO).

Üçüncüsü, Nike kısa süre önce Jim Scholefield’ı CIO’SU olarak atadı. Jim Scholefield, Nike’ın gelecekteki büyümeyi destekleyecek teknoloji stratejisine öncülük etmekten sorumludur. Jim Scholefield en son Coca-Cola Company’de baş teknoloji sorumlusu olarak görev yaptı ve burada dünya çapındaki bilgi teknolojisi stratejisini, teknoloji operasyonlarını, üretim desteğini ve teknoloji mühendisliğini oluşturmaktan ve yürütmekten sorumluydu.

Dördüncüsü, Nike Strateji ve Geliştirme Başkan Yardımcısı Melanie Harris, inovasyon, dönüşüm ve büyümeyi teşvik etmeye odaklanarak stratejik planlamanın geliştirilmesine öncülük ediyor.

Dijital büyüme

Nike Markasının dijital satışları, Kuzey Amerika’da üç haneli büyüme ve EMEA, Büyük Çin ve Apla’da güçlü çift haneli artışlarla yüzde 84 arttı.

Büyük Çin’deki iş büyümesi, uçtan uca dijital dönüşümümüze doğru kaydettiğimiz ilerlemeyi yansıtıyor, bu da oynaklığı daha iyi yönetmemizi ve güçlü bir büyüme sağlamamızı sağlıyor “dedi.

Nike’ın Büyük Çin’deki başarısı, Bekarlar Günü’ndeki talepten kaynaklandı. Nike, Bekarlar Günü boyunca Tmall’da en yüksek mağaza talebi ve en yüksek trafiğe sahip bir numaralı spor markasıydı.

“Bu büyüme, Bekarlar Günü’nde tüketicilerle nasıl etkileşimde bulunduğumuzun altını çizerek NİKE’A 4 milyondan fazla yeni üye kazandırıyor. Genel olarak, Bekarlar Günü dijital taleplerde 0,5 milyar dolardan fazla sürdü, ”dedi John Donahoe.

Nike, Black Friday haftasında rekor kıran dijital satışlara sahipti“ “bu da dijital dönüşümünün gücünü gösterdi.

“Dijital, bir şirket olarak yaptığımız her şeye dokunuyor. Üyelerle nasıl etkileşimde bulunduğumuzdan, tedarik zincirimizi nasıl işlettiğimize, pazardaki tüketicilere nasıl hizmet ettiğimize kadar nasıl çalıştığımız ve öncelik verdiğimiz budur.”Dedi John Donahoe.

2. Çeyrekte Nike, sosyal platformlarda 7 milyardan fazla marka izlenimi üretti ve tüketicilerle zamanlarını harcadıkları platformlarda doğrudan bağlantı kurdu.

Never Too Far Down filmi, tüketicilerin 2020’de YouTube’da izlemeyi seçtiği bir numaralı reklam oldu. Bu temas noktaları 400 milyondan fazla sosyal angajmana yol açtı. John Donahoe, ”Sadece tüketicilerimize ulaşmıyoruz, kendi iç ölçütlerimizi aşmaya devam eden diyalog ve eylem fırsatları yaratıyoruz” dedi.

Bu bağlantının NİKE üyeliği üzerinde doğrudan bir sonucu vardır. Nike, Covıd-19 pandemisinin küresel olarak başlamasından bu yana 70 milyondan fazla yeni üye ekledi. Üye satın alma büyümesi yeni ve aktif üye büyümesini geride bırakıyor ve üye talebindeki büyüme toplam dijital büyümeyi geride bırakıyor.

Nike, dijital perakendeyi bir üst seviyeye taşımak için SNKRS Uygulamasını kullandı. Snkrs’yi canlı yayın yoluyla ilk ürün düşüşüyle başlattı ve Air Jordan 4 psg’nin 2 dakikadan daha kısa sürede yüzde 100 satılmasıyla sonuçlandı.

Nike, bu canlı yayın özelliğini Kuzey Amerika ve Emea’da başlattı ve Japonya’da genişlemeyi planlıyor. Canlı etkileşim, NİKE ile daha güçlü üye katılımı yaratarak onlara ürünlere ve deneyimlere daha iyi erişim sağlar. Büyük Çin’de Bekarlar Günü için yeni bir canlı yayın stüdyosu açtı.

Nike, planlanandan neredeyse üç yıl önce, 1. Çeyrekte sahip olunan ve ortaklık yapılan dijital penetrasyon hedefini yüzde 30 aştı. Nike, arama optimizasyonu yoluyla ürün kullanılabilirliğini artırarak, envanteri pazar kanalları arasında taşıyarak ve ölçek ve otomasyon yoluyla dijital yerine getirme kapasitesini artırarak dijital penetrasyonu artırdı.

Nike, son altı ay içinde öncelikli olmayan alanlarda isteğe bağlı harcamaları azaltırken, dijital dönüşümü desteklemek için yatırımları hızlandırdı.

Nike, SG & A harcamalarının 21 mali yılının ilk yarısında bir önceki yıla göre yüzde 6 azaldığını söyledi.

SG & A, disiplinli gider yönetimi ve marka ve spor etkinliklerine yönelik daha düşük pazarlama harcaması, dijital pazarlamaya yapılan yatırımların artmasıyla kısmen dengelendiği için çeyrekte yüzde 2 azaldı.

Nike, yeni yetenekler ve üye odaklı bir dijital pazarlama modeli zaman içinde daha fazla yatırım getirisi sağlayacak olsa da, gelir yüzdesi olarak talep yaratmanın son çeyreklere göre kademeli olarak artmasını bekliyor.

Nike, hizmeti, maliyeti, rahatlığı ve sürdürülebilirliği optimize etmek için güçlü bir teknoloji ve analitik temeli üzerine kurulmuş bir dijital ilk tedarik zinciri oluşturmayı hedefliyor.

Nike, Los Angeles’taki yeni bölgesel servis merkezini, Celect’in satın alınmasından elde edilen yeteneklerin yardımıyla en yüksek tatil talebine hizmet etmek için artırdı. Nike, Kuzey Amerika’da 2. Çeyrekte yüzde 100’ün üzerinde NİKE Dijital gelir artışı sağlarken, bir önceki yıla göre birim başına dijital yerine getirme maliyetini düşürdü.

Nike, tüketiciyle doğrudan etkileşim kurduğumuz ve tüketiciye çevrimiçi hizmetlerden çevrimdışı hizmetlere, dijital pazarlamaya, kişiselleştirmeye ve dijital arz ve talep yönetimine kadar hizmet verdiğimiz hızı değiştirmek için işletme modelimizin teknoloji etkinleştirmesini hızlandıracağını söyledi.

Nike Kuzey Amerika, Black Friday süresince dinamik fiyatlandırma kararları almak için yeni araçlardan yararlandı. Ayrıca Emea’daki mağazalara RFID yetenekleri ekleyerek daha iyi ürün tahsisi ve ikmali sağladı. Nike, Kore’deki perakende mağazalarında kendi kendine ödeme gibi tüketiciye yönelik RFID yeteneklerini test etmeye başladı.

NİKE Digital şu anda Kuzey Amerika işimizin yaklaşık yüzde 25’ini temsil ediyor.

NİKE Digital, gelir ve üye katılımı rekorları kıran Siber Haftanın etkisiyle emea’da yaklaşık yüzde 100 büyüdü.

Bekarlar Günü, Büyük Çin’de 0, 5 milyar doların üzerinde dijital taleple çeyrekte önemli bir büyüme kaydetti.

NİKE Digital, yerel lansmanıyla dijital ayak izini önemli ölçüde genişlettiği için APLA coğrafyasında yüzde 90’dan fazla büyüdü. Nike.com Meksika’da ve Meksika, Japonya ve Güneydoğu Asya’daki kilit dijital ortaklıklar aracılığıyla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.