Intel, 3. Çeyrek gelirinde% 5 artışla 19.2 milyar dolar seviyesinde parlıyor

Intel, Intel’in Nesnelerin İnterneti Grubunda (IOTG) tüm zamanların rekor gelirini elde etti ve Veri Merkezi Grubunda (DCG) ve Mobileye işletmelerinde üçüncü çeyrek gelirini kaydetti.

“IDM 2.0 taahhütlerimizi yerine getirmeye başladığımızda yürütmeye odaklanmamız devam etti. Yeni fabrikalarda çığır açtık, süreç performansı liderliğini yeniden kazanmak için hızlandırılmış yolumuzu paylaştık ve on yıl içinde mimari yeniliklerimizi açıkladık. Intel CEO’su Pat Gelsinger, ”İşimizin her alanında büyük müşteri kazanımlarını da duyurduk” dedi.

Üçüncü çeyrek geliri, dcg’de yüzde 10 artışla 6,5 milyar dolara ve ıotg’de yüzde 54 artışla 1 milyar dolara yükseldi.

Müşteri Bilgi İşlem Grubu (CCG) geliri, sektör genelinde bileşen kıtlığı nedeniyle daha düşük dizüstü bilgisayar hacimleri ve kısmen daha yüksek ortalama satış fiyatları (ASP’LER) ve masaüstündeki güçle dengelenen daha düşük bitişik gelir nedeniyle yüzde 2 düşüşle 9.7 milyar dolara geriledi.

Daha düşük kar marjı tahmini

Intel, dünyanın en hızlı yongalarını üretmede ve yeni fabrikalar eklemede liderliği yeniden kazanmaya çalışırken gelecek yıllar için daha düşük kar marjları öngörüyor.

Intel CEO’su Pat Gelsinger Reuters’e verdiği demeçte, bilgisayar yapmak için gereken diğer çiplerin eksikliğinin şirketin amiral gemisi işlemci çiplerinin satışlarını engellediğini söyledi.

PC’lerin ve veri merkezi sunucularının kalbinde dünyanın en büyük merkezi işlemci üreticisi olan Kaliforniya merkezli Intel Santa Clara, brüt kar marjlarının önümüzdeki iki ila üç yıl içinde yüzde 51 ile yüzde 53 arasında olacağını söyledi.

Bunun nedeni, Intel’in 2025 yılına kadar birkaç yeni nesil yonga üretim teknolojisi sunma planıydı. Tüm yeni nesil yonga üretim teknolojisi, ilk aşamalarında daha az verimli olma eğilimindedir ve yonga üreticileri süreçlerini mükemmelleştirdikçe daha karlı hale gelir.

Gelsinger, Intel’in kendi iç üretim operasyonlarının karşılaştığı sıkıntıları çözdüğünü, ancak güç yönetimi yongaları ve Wi-Fi yongaları gibi diğer yongaların kıtlığının müşterilerinin PC’leri ve sunucuları göndermesini engellediğini ve Intel’in yongalarına olan ihtiyacı azalttığını söyledi.

Intel, 2022’de en az 74 milyar dolar gelir beklediğini söyledi. Intel, dördüncü çeyrek gelirinin yaklaşık 18,3 milyar dolar olmasını bekliyor.

Şirket, sermaye harcamalarının 2022’de 25 milyar dolardan 28 milyar dolara ulaşabileceğini ve sonraki yıllarda artabileceğini söyleyerek yoğun harcama yapmayı planlıyor.

Dış sözleşmeli üreticilerden yararlanarak daha hızlı cips üreten Nvıdıa ve AMD gibi rakipler Intel’in pazar payını yemeye devam ediyor.

Intel’in veri merkezi segmentinden elde ettiği gelir 6,5 milyar dolara ulaştı. Gelsinger Reuters’e verdiği demeçte, veri merkezi sonuçlarının bir kısmının Çinli bulut bilişim satıcılarının – Intel’in büyük müşterileri – Çin hükümetinin yeni kurallarına uyum sağlamasından kaynaklandığını söyledi.

Atlantic Equities analisti Ianjit Bhatti, bulut bilişim gruplarına yapılan düşük satışların AMD’nin pazar payı kazanımlarını yansıttığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.