Lüks saatçiler krizi yenmek için dijital yatırımı artırdı

Üst düzey saat üreticileri büyük ölçüde satış için fiziksel mağazalara güveniyor, ancak WatchBox veya Richemont’s Watchfinder gibi ikinci el saatler için çevrimiçi platformların başarısı, çevrimiçi olarak lüks saatler satmanın mümkün olduğunu gösterdi.

Pandemi ile ilgili fabrika ve mağaza kapanışları geçen yıl İsviçre saat satışlarını vurdu ve markaları genellikle küçük çevrimiçi işlerini artırmaya ve genellikle dijital faaliyetleri yeniden düşünmeye zorladı.

Lüks ürünler grubu Hermes’in genel müdür yardımcısı Guillaume de Seynes, Reuters’e verdiği demeçte, Hermes’in saat işinin geçen yıl sektörden daha iyi performans göstermesinin nedenlerinden birinin, müşterilerinin zaten alışveriş yapmaya alışkın olmaları olduğunu söyledi hermes.com.

Deri ürünleri, ipek eşarplar ve parfümlerle tanınan Hermes, e-ticareti pure-play saatçilerinden çok daha erken benimsedi ve neredeyse 20 yıl önce Amerika Birleşik Devletleri’nde işlemsel web sitesini başlattı.

De Seynes, grubun saat satışlarında bu yıl güçlü bir toparlanma beklediğini ve mevcut eğilimlerin 2020’nin son çeyreğinde yüzde 28’lik artışa paralel olduğunu söyledi.

Vontobel analisti Rene Weber, İsviçre saat endüstrisi için değer açısından satışların yaklaşık yüzde 2’sinin şu anda çevrimiçi yapıldığını, ancak çevrimiçi payın markaya bağlı olarak değiştiğini tahmin ediyor. Diğer analistler, satışların çevrimiçi payını yüzde 7 ile yüzde 9 arasında tahmin ettiler.

Patek Philippe ve Rolex gibi İsviçreli lüks saat markalarının çoğu, on binlerce dolara mal olabilecek ürünlerini satmak için geleneksel tuğla ve harç mağazalarına bağlı kalmayı tercih etti.

Başkan Thierry Stern Reuters’e verdiği demeçte, Patek için çevrimiçi satış yapmak hala bir seçenek değil ve ilk kilitlenme sırasında perakendecilerle yapılan bir test çalışması bu stratejiyi doğruladı.

“İnsanlar internetten bir Patek almak istemiyor, saatler pahalı, güzelliği, büyüyü kaybediyorsunuz.”

Aileye ait lüks saat üreticisi, 2020’de yüzde 20’lik bir satış düşüşünün ardından bu yıl toparlanma görüyor, ancak henüz 2019 satış rakamlarına geri dönmeyi beklemiyor. Stern, “Bu belki bir veya iki yıl sürecek” dedi.

Marka, dijital yeteneklerine bir miktar yatırım yaptı, personeli işe aldı ve yüksek kaliteli sanal ürün sunumları sunmak için bir stüdyo kurdu.

Küçük bağımsız marka H. Moser & Cie, Saatler ve Harikalar fuarı öncesinde dijital teknolojiye de yatırım yaptı ve bu maliyetlerin fiziksel saat fuarlarından daha düşük olmasından memnun olduğunu söyledi.

Saatler ve Harikalar resmi platformu www.watchesandwonders.com/en kendisini “çevrimiçi gerçekleşen en büyük saat etkinliği” olarak nitelendiren bu etkinlik, medya ve perakendecilere 38 katılımcı markanın sunumlarına erişim sağlayacak.

Oris CEO’su Rolf Studer Reuters’e verdiği demeçte, ”Tüketicilerin Saatler ve Harikalar platformu üzerinden de katılabilmeleri iyi olurdu” dedi.

Oris’in pandemi sırasında müşterileriyle daha yakın bağlantı kurmanın başka yollarını bulduğunu, geçen yıl İnstagram’daki yerel kahramanların hikayelerini anlatan bir kampanyaya ya da Zoom aracılığıyla doğrudan çevrimiçi topluluğuna bir saat lansmanına atıfta bulunduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.