Microsoft Cloud business, Avrupa’da antitröst şikayetiyle karşı karşıya

Avrupa Birliği’nin rekabet gözlemcisine aylar önce yapılan şikayet, Microsoft’un sözleşme ve iş uygulamalarının bulut bilişim hizmetlerinin kullanıcılarının bir rakibininkileri tercih etmesini maliyetli ve zor hale getirdiğini iddia ediyor.

Fransız bulut bilişim hizmetleri sağlayıcısı OVHcloud yaptığı açıklamada Microsoft aleyhindeki şikayete katıldığını doğruladı. Şirketten bir sözcü, diğer iki Avrupalı davacının isimlerini vermeyi reddetti.

Microsoft, Amazon Web Services’ın (AWS) hakim olduğu pazardaki en büyük ikinci Bulut satıcısıdır. Google Cloud, üçüncü en büyük Bulut satıcısıdır.

Araştırma firması Gartner’a göre rakipler ve Microsoft Azure’a alternatifler arasında Amazon Web Servisleri, Google Cloud Platformu, IBM Cloud, Oracle Bulut Altyapısı, Alibaba Cloud, OVH destekli vCloud Air ve Tencent Cloud bulunuyor.

Kasım 2021’de AB yazılım ve bulut işletmelerinden oluşan bir koalisyon olan Nextcloud GmbH, Microsoft’un OneDrive’ı, Ekiplerini ve diğer hizmetlerini Windows ile birleştirdiğini ve tüketicileri verilerini Microsoft’a kaydetmeye ve teslim etmeye zorladığını söyledi.

“Bu, tüketici seçimini sınırlandırıyor ve rakip hizmetler sunan diğer şirketler için bir engel oluşturuyor. Microsoft, pazar payını AB pazarının yüzde 66’sına çıkarırken, yerel sağlayıcılar kendi ürün ve hizmetlerini tercih ederek yüzde 26’dan yüzde 16’ya kaybetti, ”dedi Nextcloud daha önce.

OVHcloud, ”Hakim konumunu kötüye kullanarak Microsoft, adil rekabeti zayıflatıyor ve bulut bilişim hizmetleri pazarındaki tüketici seçimini sınırlıyor” dedi.

Avrupa Komisyonu bir şikayet aldığını doğruladı.

Microsoft, Reuters’e yaptığı bir haberde, iş ortaklarını nasıl destekleyebileceğini ve Microsoft yazılımını diğer bulut sağlayıcılarınki de dahil olmak üzere tüm ortamlarda müşterilere nasıl sunabileceğini değerlendirdiğini söyledi.

Bir cevap yazın