Nike, dijital dönüşüme yaptığı yatırımlarla online iş dünyasında parlıyor

Ratnakar Lavu, şirketin ilk Küresel Dijital Bilgi Sorumlusu. Lavu, Nike için yeni dijital yeteneklerin hızlandırılmasından sorumlu olarak Nike’ın global teknoloji işlevlerine kurum genelinde liderlik ediyor.

Nike’ın satış ve idari giderleri 4. Çeyrekte yüzde 17 artarak 3,7 milyar dolara yükseldi.

Nike, talep yaratma giderinin 4. Çeyrekte yüzde 21 artışla 997 milyon dolar olduğunu, bunun da öncelikle reklam ve pazarlama giderlerinin yanı sıra dijital pazarlama yatırımlarının artmasına neden olan spor ve marka etkinliklerinin geri dönüşünden kaynaklandığını söyledi.

Nike, ücretle ilgili harcamalardaki artış, daha yüksek stratejik teknoloji yatırımları ve Nike’ın Doğrudan değişken maliyetleri nedeniyle kısmen daha düşük kötü borç giderleriyle dengelenen işletme genel giderlerinin 4. Çeyrekte yüzde 16 artarak 2,7 milyar dolara yükseldiğini belirtti.

Nike, 2020’nin dördüncü çeyreğinde 790 milyon dolarlık net zarara kıyasla 1,5 milyar dolarlık net gelir bildirdi.

Nike’ın satış ve idari giderleri tüm yıl boyunca yüzde 1 azalarak 13,0 milyar dolara geriledi.

Talep yaratma gider tam yıl için 3.1 milyar$, önceki yıl, marka etkinlikleri ve perakende faaliyetlerimiz, spor etkinlikleri-19 COVİD nedeniyle ertelendi gibi düşük spor pazarlama giderleri pazarlama ve reklam giderleri düşük kalması nedeniyle öncelikle yüzde 13 düştü. Nike dijital pazarlama faaliyetlerine yatırım yaptı.

DJ van Hameren, Nike’ın küresel pazarlama çabalarını denetlemekten sorumlu Pazarlama Direktörüdür.

Gartner pazarlama araştırması, müşterilerin yüzde 58’inin dijital deneyimlerin çoğunun satın alma kararlarını etkilemediğine inandığını gösteriyor.

Gartner Pazarlamacılar uygulama Danışmanlığı Direktörü Kristina LaRocca-Cerrone, “CMOS, dijital deneyim stratejilerini yeniden gözden geçirmeli veya farklılaşma ve müşteri etkisi riski taşımamalıdır” dedi.

Nike’ın gelirleri 31 Mayıs 2021’de sona eren dördüncü çeyrekte bir önceki yıla göre yüzde 96, 2019’un dördüncü çeyreğine göre yüzde 21 artışla 12,3 milyar dolar oldu. Dördüncü çeyrek brüt kar marjı 850 baz puan artarak yüzde 45,8’e yükseldi.

Nike’ın tüm yıl gelirleri yüzde 19 artarak 44,5 milyar dolara ulaştı.

NİKE’IN Başkanı ve CEO’su John Donahoe şunları söyledi: “FY21, Tüketiciyi Doğrudan Hızlandırma stratejimizi pazarda hayata geçirdiğimiz için NİKE için önemli bir yıldı. Momentumumuzla beslenen NİKE’IN uzun vadeli büyümesinin temelini oluşturmak için inovasyona ve dijital liderliğimize yatırım yapmaya devam ediyoruz.”

NİKE Markası Digital, bir önceki yıla göre yüzde 41 ve 2019’un dördüncü çeyreğine göre yüzde 147 oranında güçlü bir gelir artışı sağladı. Kuzey Amerika Dijital, bir önceki yıla göre yüzde 54, 2019’un dördüncü çeyreğine göre yüzde 177 arttı.

Nike’ın EMEA Dijital dördüncü çeyrek satışları 2019’un dördüncü çeyreğine göre yüzde 40 veya yüzde 170 arttı. Bugün, Emea’daki mağazaların yaklaşık yüzde 99’u açık veya indirimli saatlerde çalışıyor.

NİKE’IN Cfo’su Matt Friend, ”NİKE’IN marka ivmesi, gerçek tüketici bağlantılarımızın, dijital gücümüzün ve operasyonel yürütmemizin bir kanıtıdır” dedi. “Tüketici liderliğindeki dijital dönüşümümüzü ilerletirken, NİKE için uzun vadeli sürdürülebilir ve karlı büyümeyi beslemeye devam edecek yeni bir finansal model oluşturuyoruz.”

Gartner tarafından yapılan yakın tarihli bir başka anket, Cfo’ların teknoloji yatırımlarını artırmayı planladıklarını ve yüzde 82’sinin 2021 mali yılında (mali mali yıl) 2020 mali yılına kıyasla dijital yeteneklere yapılan yatırımları artırmayı planladıklarını belirtti.

Alejandra Lozada, Gartner Finans uygulamasında kıdemli müdür analisti. “Cfo’lar ayrıca teknolojiyi, işletmeleri ile meslektaşları arasındaki performans farkını genişletebilecek rekabetçi bir farklılaştırıcı olarak görüyorlar.”

Cfo’lar dijital yatırımlarını artırmayı planlarken, dijital işletmelerin ne anlama geldiği ve işletmeleri üzerinde en önemli etkiye sahip teknolojiler konusunda daha az açıktırlar. Bu bir meydan okuma olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.