Otomatik Çevirici: Temel İş Teknolojisi

Müşterilerin müşteri hizmetlerine yönelik standartları değişmeye devam ettikçe, birçok işletme de bununla başa çıkmak için modern teknolojik gelişmelerin kullanımına geçmeye başlamıştır. Özellikle, sıklıkla tercih ettikleri en yaygın alternatiflerden biri otomatik çeviricidir. Öncelikle müşteri numaralarını otomatik olarak çevirmek ve daha hızlı hizmetler sunmak için tasarlanan otomatik çeviriciler, iş operasyonlarını optimize etmede hayati bir rol oynamaktadır.

Bu inanılmaz teknolojik gelişmeler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi okumaya devam edin.

Otomatik Çevirici Nedir?

Otomatik çeviriciler genellikle giden arama işlemlerinde ve birçok işletmenin diğer önemli iş operasyonlarında kullanılır. Özünde, çeşitli biçimlerde gelen ve çok sayıda görevi yerine getiren bir tür çevirici yazılımıdır. Güvenilir işlevleri nedeniyle, Call Cowboy Auto Dialer Uygulaması gibi otomatik çeviriciler son yıllarda popüler olmuştur.

Eskisinden farklı olarak, çalışanların bir listeden numara çevirmeleri veya aramalarının potansiyel müşterileri tarafından yanıtlanmasını beklemeleri gerekmez. Otomatik çeviricilerin kullanımıyla artık müşterilerini sistematik olarak arayabilir ve boşta kalma süresini kısaltabilirler.

Bunun dışında, otomatik çeviriciler hakkında bilmeniz gereken bazı önemli bilgiler:

Mevcut diğer seçeneklerin yanı sıra, otomatik çeviriciler iş operasyonlarınız için birçok yönden faydalı olabilir. Başlangıç olarak, bu arama yazılımı öncelikle aracıların sesli mesajlarla ele geçirilmek yerine potansiyel müşterilerini doğrudan aramalarını sağlayan arama analitiği gibi özel özellikleri kullanır.
Arama arama işlemlerini otomatikleştirmenin yanı sıra, otomatik çeviriciler, istemci çağrılarını kullanılabilir aracılara yönlendirmede de yardımcı olabilir ve tekrarlayan ve hataya açık telefon görüşmeleri olasılığını azaltabilir.
Daha önce otomatik çeviriciler ‘savaş araması’ için kullanılırken, şimdi bir müşteri adayı veritabanından numaraların otomatik olarak aranması için kullanılıyorlar.
Ayrıca, aramanın gerçek bir kişi veya telesekreter tarafından seçilip seçilmediğini belirleyebilecek ses algılama yazılımı da kullanabilirler. Otomatik çeviriciler, aramaları aracılara veya kaydedilmiş mesajlara yönlendirebilir veya kullanılabilir aracı olmadığında aramayı beklemeye alabilir.
Bunun yanı sıra, bu yazılım arama günlüklerinin istatistiklerini, aramaların süresini ve arama işlemlerinin diğer hayati yönlerini izleyebilir.
Bazı durumlarda, aramalar 25 saniye içinde alınmadıktan sonra veya dört aramadan sonra doğrudan sesli postaya yönlendirilebilir. Bu durumda, otomatik çeviriciler aramayı otomatik olarak bırakabilir ve başka bir aramaya geçebilir.
Otomatik Çeviriciler Nasıl Çalışır?

Otomatik çeviricilerin ve diğer türdeki arama sistemlerinin kullanımı son yıllarda giderek daha fazla popülerlik kazanmaktadır. Bunları zaten kullanan bazı kişiler özelliklerini keşfetmekte zorluk çekmeyebilirken, yeni başlayanlar için durum böyle olmayabilir. Neyse ki, nasıl çalıştıklarını öğrenmek için düşünebileceğiniz birçok yol var.

Yeni başlayanlar için, otomatik çeviricinin verimli çalışması için bir bilgisayar, bir ses modemi ve etkin bir telefon hattı hazırlamanız gerekebilir. Sesli modeme neden ihtiyaç duyulduğunu merak ediyorsanız, bunun nedeni bilgisayarınızın arama sırasında kaydedilmiş mesajları çalmasını sağlamasıdır. Ayrıca, numara çevirmeyi idare edebilecek ve daha sonra aramaları alabilecek kişileri de atamayı unutmayın.

Bunu yaptıktan sonra, otomatik çeviriciler söz konusu bileşenleri birleştirecek ve müşterilerin iletişim bilgilerini biriktirmek için sistemle sentezleyecektir. Ardından, otomatik çeviriciler otomatik olarak müşteri adayları veritabanından seçilen numaraları çevirmeye başlayacak ve sesli mesajların, çıkmazların ve meşgul hatların alınıp alınmayacağına karar verecektir.

Ses algılama araçlarının kullanımıyla, sesli mesajların veya otomatik telesekreterlerin aramaların engellenmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Otomatik çeviricinin bağlantısı kesilen çağrıları filtrelemede, istemci çağrılarını kullanılabilir aracılara yönlendirmede ve bunları yayımlanmış bir iletiyle ilişkilendirmede çok yardımı olabilir. Arama yaparken, otomatik çeviriciler, alma oranlarının, telefon görüşmelerinin uzunluğunun ve sesli mesajlara yönlendirilen aramaların sayısının veri toplanmasına yardımcı olabilir.

Otomatik Çeviricilerin Türleri

Genel olarak, giden ve karma çağrı merkezlerinde kullanılan üç tür otomatik çevirici vardır: önizleme, güç ve öngörücü. Her türün benzersiz kılan özel özelliklerinin yanı sıra genel iş operasyonlarınızı etkileyebilecek güçlü ve zayıf yönleri vardır. Bu nedenle, işletme işlevlerinizi en iyi şekilde geliştirebilecek ve arama süreçlerini en üst düzeye çıkarabilecek olanı seçmek çok önemlidir.

Bilinçli bir satın alma kararı vermenize yardımcı olmak için, yukarıda belirtilen otomatik çevirici türleri hakkında bilmeniz gereken bazı önemli şeyler şunlardır:

Çeviricileri Önizle
Öncelikle önizleme çeviricileri, bir veritabanından numaraları otomatik olarak çevirmek ve aramaların istemciler tarafından yanıtlanmasını beklemek için harcanan zamanı azaltmak üzere tasarlanmıştır. Çoğu durumda, önizleme çeviricileri kullanıcılara giden bir aramayla bağlantı kurup kurmama veya aramayı atlama seçenekleri sunar. Önizleme çeviricileri, gelen aramaların farkında olmalarını sağlamanın yanı sıra, aracıların müşteriyle ilgili ilk bilgilerine bağlı olarak aramaları işlemelerine de yardımcı olabilir.

Adından da anlaşılacağı gibi, önizleme çeviricileri, numaralarını otomatik çevirmeden önce konuşacakları müşteri türlerini tanımak isteyen aracılar tarafından kullanılır. Bu yönlerden, önizleme çeviricileri arayanlar hakkında ilk bilgileri toplar ve bunları genel performanslarına göre ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilecek mevcut aracılarla bağlamaya çalışır.

Önizleme çeviricileri, aramaları durdurma veya kötü hizmet sağlama olasılığını azaltmanın yanı sıra, aracıların potansiyel müşterilerle ilişki kurmasına ve müşteri etkileşimi için daha iyi hazırlanmasına da izin verebilir.

En önemlisi, önizleme çeviricileri karmaşık müşteri bilgileri gerektirebilecek konuşmalar için ideal bir seçenek olabilir. Özellikle, bu tür otomatik çevirici, giden arama işlevleri için ve daha küçük ölçekte çalıştırılan işletmelerin pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak en iyi şekilde kullanılır.

Güç / Aşamalı Çeviriciler
Önizleme çeviricisi, aracıların bir sonraki aramayı kabul edip etmeyeceğine karar vermesine izin verirken, ilerici çevirici, bir önceki arama tamamlandıktan sonra bir sonraki aramayı hemen yönlendirir. Güç çeviricileri olarak da bilinen aşamalı çeviriciler, esas olarak arama süreçlerini optimize etmek ve potansiyel müşteri veritabanından oluşturulan arama sayısını artırmak için kullanılır.

Daha çok miktar odaklı bir otomatik arama yazılımı olmalarına rağmen, aşamalı çeviriciler hakkında iyi olan şey, mümkün olduğunca çok sayıda potansiyel müşteriyle bağlantı kurabilmeniz ve müşteri erişiminizi verimli bir şekilde geliştirebilmenizdir. İş operasyonlarınız için daha hızlı ve daha gelişmiş arama süreçleri hedefliyorsanız, bir güç çevirici sizin için en iyi seçenek olabilir.

Tahmini Çeviriciler
Önizleme çeviricileri ve aşamalı çeviricilerin yanı sıra, işletmeler için bir başka ideal alternatif de öngörülü çeviricidir. İki tür çevirici, arama işlemlerini ve aracılar tarafından nasıl işleneceklerini iyileştirmek için kullanılırken, öngörülü bir çevirici, soğuk arama işlemlerinizi bir sonraki seviyeye taşımada çok yararlı olabilir.

Özellikle, tahmine dayalı çeviricilerin en iyi özelliklerinden biri, bir veritabanından aynı anda birden fazla numarayı otomatik olarak çevirme yetenekleridir. Ancak, endişelenmenize gerek yok çünkü bu, aynı anda birçok müşteriyle konuşmanızı gerektirmeyecek.

Özellikle, tahmine dayalı çeviriciler, geçerli aramaların süresini belirlemelerine ve sıradaki aramaları yönetmelerine olanak tanıyan pacing algoritmalarını kullanır. Çoğu durumda, tahmini çeviriciler, müşteri çağrılarını satış çağrısı komut dosyasını bitirmeden önce kullanılabilir bir aracıya yönlendirmek için kullanılır.

Aynı anda birden fazla potansiyel müşteriyle bağlantı kurmak istiyorsanız, öngörülü bir çevirici endişelerinizin cevabı olabilir. Tahmine dayalı çeviriciler en iyi şekilde büyük ölçekli iş süreçleri için kullanılır ve aracıların fazla araştırma yapmadan müşterilerle daha ayrıntılı görüşmeler yapmasına yardımcı olabilir.

Tahmine Dayalı Çeviricileri Kullanmanın Avantajları

Otomatik çeviriciler, iş işlevlerini ve soğuk arama süreçlerini optimize ederken göz önünde bulundurulabilecek en verimli ve son derece kullanışlı alternatiflerden biridir. Potansiyel müşterilerinize olağanüstü müşteri hizmetlerini daha iyi sunmak için, ihtiyaçlarınıza uygun özelliklere sahip bir otomatik çevirici aramak en iyisidir.

Ayrıca, otomatik çeviricilerin işletmenize birden fazla şekilde fayda sağlayabileceğini de belirtmek gerekir. Onlar hakkında bilmek için, aşağıda okumaya devam :

Konsolidasyon
Daha önce de belirtildiği gibi, otomatik çeviriciler, müşteri iletişim bilgilerini daha iyi depolamak için mevcut sisteminizle veya diğer yazılımlarınızla entegre olabilir. Müşteri tutma oranını artırmak ve müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) oranlarını artırmak açısından, göz önünde bulundurabileceğiniz en iyi seçeneklerden biri otomatik çeviricidir.

Müşteri verilerini izlemenin ve izlemenin yanı sıra, acentelerin potansiyel müşterileri hakkında ilk bilgileri sağlayarak müşteri etkileşimine daha iyi hazırlanmalarına yardımcı olabilir. Sadece bu değil, aynı zamanda iş operasyonlarının ve müşteri hizmetlerinin kalitesini de artırabilirler. Özellikle, otomatik çeviriciler, kişinin müşterilerle olan geçmiş etkileşimlerini, müşteri tercihlerini ve müşteri katılımında önemli olan diğer yönleri takip edebilir.

Rota müşteri aramaları otomatik bir çevirici en iyi müşterilerinin ihtiyaçlarına katılabilir kimin haklı çalışanlar için. Etkin bir CRM çözümü ile birlikte, otomatik çeviriciler müşteri verilerini önemli ölçüde yönetebilir, iş hizmetlerini yenileyebilir ve soğuk arama süreçlerini otomatikleştirebilir.

Doğru Segmentasyon
Entegrasyonun yanı sıra, otomatik çeviriciler potansiyel müşteri veritabanınızdaki kişi listelerinin uygun şekilde bölümlenmesini de gerçekleştirebilir. Özellikle, bulut tabanlı bir sistem kullanıyorsanız, kişi listelerini işleyebilir ve bir otomatik çevirici aracılığıyla müşteri iletişim bilgilerini toplayabilirsiniz. Diğer veritabanlarından olsalar bile, otomatik çeviriciler bu tür ilgili ayrıntıları biriktirebilir ve aramaların önizlemesini daha yönetilebilir hale getirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.