Röportaj: Bill Oberst Jr- Cırcır Böcekleri Dansı

Romanın Deborah Robillard tarafından uyarlanan “Cırcır Böcekleri Dansı”, miras aldığı bir antebellum evinden kurtarılan bir derginin hak sahibini arayan Güneyli bir avukatı anlatıyor. Dergi, onu her zaman hayalini kurduğu geleceğe götürebilecek gizem ve tarihle doludur.

“The Devil’s Rejects” ve “Circus of the Dead” gibi tür eğlencelerindeki rolleriyle tanınan Bill Oberst Jr., canlandırıcı bir tempo değişikliği hakkında sinemaya gidiyor.

 

Bill, seni şu anda nerede bulacağız?

Los Angeles, melekler şehri

 

Tek ve biricik…

Birkaç tane var – sadece şeytanların yaptığı kapsama girmiyorlar.

 

Bu doğru değil. Salgın çoğu aktörde olduğu kadar seni de cezalandırıyor muydu?

Cenaze törenlerine gittim, yani her şey görecelidir. Ölmedim. Ama hastalandım ve işimi kaybettim. Tanıdığım herkes gibi.

 

Sağlığın yerinde olduğu sürece, değil mi? Her türlü tüm kapatmalar yoluyla yapabildin mi?

Kapatma zamanımı “Gotik İyi Geceler” adlı bir podcast oluşturmak için kullandım; Kesinlikle olumlu bir şekilde sizi uyutacağını garanti ettiğim yatmadan önce bir podcast! Ama karanlıkta dinlemelisin. Güneş ışığı hile yapmaz. Karanlık bizim arkadaşımız.

 

Peki ya Cırcır Böcekleri Dansı? Virüs bulaşmadan önce kutuda olan bir şey miydi?

Evet, oldu. Cehennemin dağılmasından sadece birkaç ay önce sona erdi.

 

Şanslı! Senin için çok farklı bir film mi … yoksa öyle mi?

Oradaki soru işaretini takdir ediyorum. Hayır, bu alışılmadık bir şey değil ama genelde tanındığım şey bu değil. Yüzüm “dönem” olarak oynuyor, bu yüzden 19. yüzyıl tasvirlerinden payımı aldım – Geri Alma, Sherman’ın Yürüyüşü, hatta Abraham Lincoln Vs. Zombiler. İnsan doğası değişmez; sadece gardırop.

 

Bunu seviyorum. Hem karakter hem de parça hakkında sana ne hitap etti?

Karakter: O bir gözetmen, ki bu gerçekten bir prestij pozisyonu değil, bu yüzden paradoksal olarak, denetlediği köleleştirilmiş halkların değerini ve insanlığını görmezden gelirken, kendisine ve kendi efendilerine layık olduğunu sürekli olarak kanıtlamak zorundadır. Eser: güzel yazılmış ve güzel yazılmış bir kitaba dayanıyordu. Mesaj, ihtiyacımız olduğunu düşündüğüm bir mesajdı: aşk sevgidir. Aşk Tanrı’dandır. Aşk kutsaldır, özellikle de kendini feda eden sevgidir.

 

Kitabı da mı okudun? Her zamanki gibi oldukça farklı olduğunu mu hayal ediyorum?

Evet, yazar Deborah Robillard her gün bizimle birlikteydi. Ondan defalarca faydalandım, özellikle de oynadığım bu piçin duygusal nüansları üzerine. Ben kitapçıyım. Sinema görsel bir ortamdır ve bu dili seviyorum. Ama umudum her zaman, bir kitabın uyarlaması olduğunda, bundan zevk almak bizi kitabı okumak istememize yol açacaktır.

 

Öyle mi?. Çok farklı bir film – en canlandırıcı şekilde, değil mi?

Ben de öyle düşünüyorum. Tozlu geçmişin bir parçası olduğunu düşündüğümüz insanların duygusal yaşamları ile burada ve şimdi olduğunu düşündüğümüz insanlar arasındaki benzerlikleri çizme şeklini seviyorum. Elbette hiçbir fark yok. Kendimizinkinden başka herhangi bir zaman dilimine düşersek, oradaki insanların duygusal yaşamlarını tanımakta zorlanmayacağımıza uzun zamandır inanıyordum. Sadece ziynetler değişir; önemsiz şeyler.

Diğer filmlerle kıyaslamak zor. Aklına gelen var mı?

Çağdaş olarak değil, hayır. Bence bu, izlediğimiz her şeyden çarpışma ve patlama beklemeden önce, sinemanın daha önceki bir döneminde yapılmış olabilecek bir film. Bu gerçek bir aşk hikayesi ve gerçek bir trajedi – iyi aşk hikayeleri her zaman ikisidir.

 

Eğer öyleyse muhtemelen fazla bir şey söyleyemeyeceğinizi tahmin ediyorum, ama Rob Zombie sizi Munsters filminde bir rol için görevlendirdi mi?

Etmedi.

 

Hadi ama Rob! Sormak zorundayım, çünkü bazıları Rob’u bu film için alışılmadık bir seçim olarak görebilir – Duyarlılıklarının kendisini mülke gerçekten ödünç verdiğini hissediyorum – aynı şeyi hissediyor mu?

Rob Zombie, korku telif hakkı ve korku ailesidir – tüm kalbiyle canavarları sever – ama yetenekleri korku türünün çok ötesine uzanır. Munsters mükemmel bir köprü projesidir. O karakterlere kesinlikle saçma bir muamele yapmayacak. Güçlü bir yönetmen ve sezgisel bir insan doğası öğrencisi.

 

Çoğu insanın Rob Zombie hakkında bilmediği tek şey onun mutlak bir sevgili olduğudur. Sadece en iyi adam. Onunla ilk çalıştığın zaman bunu kendin keşfettiğine şaşırdın mı?

Bendim. Bunun üst düzey yönetmenler ve yapımcılar için geçerli olduğunu bulmak beni sürekli şaşırttı. Çoğu çok iyi insanlardır. Ama “çok iyi insan” çok tıklanabilir bir başlık değil, değil mi? Bu yüzden insanlar yerine kişiliklere odaklanıyoruz. Bu işin işi.

 

Birlikte çalıştığın herkesin oyuncak ayı olmadığını mı hayal ediyorum? Ha!

Her durumda ben de bir oyuncak ayı olmadım. Bir kereden fazla koptum ve oyuncu kadrosundan ve ekibinden özür dilemek zorunda kaldım. Bir askeri komuta merkezi gibi, bir film çekimi duygusal olarak kırılganlar için bir yer değildir. Önemli olan takım ve görev. Bu ve başarılı öğrenmek veya öğrenmek ve başarısız reddediyorsun.

 

Hayal bile edemiyorum, Bill! Veronica Robledo’ya ne dersin? Veronica’yı nasıl tarif edersiniz?

Güçlü bir lider. Bana Jamie Lee Curtis’i, setinin gülümseyen ama sıkı kontrolünde hatırlattı. İyi bir yönetmene aynı anda saygı duyulur ve (sadece biraz) korkulur. Bu zor, zor bir kombinasyon. İnsanlar senin için istiyorum yapar senin hakkında bir şey var. Veronica’da var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.