Röportaj : Yazar / yönetmen Corinna Faith İngiliz dönemi korku filmi The Power

İngiliz yazar / yönetmen Corinna Faith’in son filmi, 1970’lerin İngiltere’sinin (o zamanki madenci grevleri nedeniyle) kesintilerinin gerçek hayattaki ortamını, kurumsal istismarın ve yankılarının ürpertici bir hikayesine akıllıca birleştiriyor. Reign’in Rose Williams’ın başrol oynadığı The Power , yerel bir hastanedeki ilk görevinde hayal etmenin ötesinde dehşetleri keşfeden genç bir stajyer hemşireyi takip ediyor.

Londra, 1974. İKTİDARDA, İngiltere ülkeyi süpürmek için elektrik kesintilerine hazırlanırken, stajyer hemşire Val ilk günü için çökmekte olan Doğu Londra Kraliyet Revirine geliyor. Hastaların ve personelin çoğu başka bir hastaneye tahliye edildiğinde, Val boş binada gece vardiyasında çalışmalıdır. Bu duvarların içinde ölümcül bir sır yatıyor ve Val’i etrafındaki her şeyi yok etmek isteyen kötü niyetli güçle yüzleşmek için kendi travmatik geçmişiyle yüzleşmeye zorluyor.

Gücün anlatısının ardındaki tarihsel bağlam, Rose Williams’ı duygusal olarak zorlu başrolde oynama seçimi ve bazı sahne arkası yapım sırları hakkında Faith ile konuşma zevkini yaşadık!

Filmin tarihi zemini hakkında konuşmak isterim; 1974 İngiltere’deki kesintiler. Bir korku filmi için çok iyi bir ortam, bu yüzden o döneme olan ilginizin nerede başladığını merak ediyorum.

İki şeyin jelleşmesiydi. Gerçek şu ki, ne yazık ki, bir hayalet hikayesi yazmak için bölge aradığım dönemde bir sürü korkunç kurumsal istismar hikayesi kopuyordu. Çoğunlukla o zaman diliminden ortaya çıkıyorlardı; özellikle Jimmy Saville skandalı. Onu tanıyor musunuz emin değilim, ingiliz sunucu.

Evet, ne yazık ki.

Corinna: Evet, 1970’lerde ikonikti.Bu yüzden o dönemi düşünüyordum ve sonra karanlıkta 70’lere benzeyen bir kandille çalışan bir sekreterin görüntüsüne rastladım – ama kandil onu Viktorya dönemi, Gotik bir görüntüye benzetti. Bu iki şeyin birleşimine bayıldım. O döneme ait klasik doğaüstü hikaye anlatıcılığını seviyorum. Bu yüzden beni o döneme çekenlerin hepsinin çarpışmasıydı ve bilinç kaybı hakkında daha fazla şey öğrendim, ki bunun farkındaydım ama gerçekten o kadar çok şey bilmiyordum.

Gücü keşfedene kadar bunun bir şey olduğunu asla bilemezdim. Yeni Zelanda’da olmama yardımcı olmuyor, bu yüzden çok uzaktayım – ama yakın zamanda keşfederken yalnız olmadığımı hayal ediyorum. Karartmaya yol açan ekonomik sorunlardan, birçok düzeyde ilginç bir zaman; ve elbette Val’in hikayesiyle sonuçlanan farklı endüstrilerin tüm bu kurumsal korkularına sahipsiniz.

Corinna: Evet, kesinlikle. Bu olduğunda sadece iki yaşındaydım, ama bunu gerçekten deneyimleyecek kadar yaşlı olan bazı insanlarla konuşmaktan oldukça korkutucu bir zamandı. Gücün bu şekilde elinden alınması çok garip ve şaşırtıcıydı. Bence yazmak için zengin bir zaman.

Anladığım kadarıyla Londra’daki Blythe Evi çekim yeri olarak kullanılmış. Bu konuda biraz okuma yaptım ve çoğunlukla müze olarak kullanıldığı için çekim için ne ölçüde kullanıldığını merak ediyorum.

Evet, aslında sadece Blythe’nin Evi olan merdiven. Bu kadar.

Oh, wow.

Gerisi Goodmayes adlı eski bir psikiyatri hastanesinde vuruldu. Ama aslında tek katlı bir bina, her şey. Büyük bir bina, hepsi aynı seviyede. Bu yüzden farklı katlar hissi yaratmak zorunda kaldık ve Blythe House’un bir merdiveni var – bu yüzden sadece bir günlüğüne birleştirildi.

Bu konuda çok iyi bir iş çıkardın, çünkü 360 derecelik bir alan hissi veren çok fazla kamera yönü var. Atmosferde çok yardımcı oluyor ve yanılsamayı yaratmak için iyi yaptınız.

Corinna: Bu iyi! Özellikle birisi pencereden çıkmak varken biraz zor oldu.

Filmin gerçek bir göze çarpanı, baş karakter Val olarak Rose Williams. Böylesine utangaç, idealist bir hemşireden yolculuğunu, onu çok değiştiren bu iç ve dış ideal aracılığıyla ne kadar iyi tasvir edebildiğine şaşırdım. Bu anahtar çevirme gibi işini çok iyi yapıyor. Peki ya oyuncu seçerken bir aktör olarak göze çarpması?

İnanılmaz derecede empatik bir insan. Sanırım filme alınmış bir okumadan küçük bir klip gördüğümde, beni hemen onun hakkında heyecanlandırdı, onun izleyici olarak erişebileceğiniz biri olduğunu düşündüm. Onunla çok güçlü bir şekilde empati kuruyorsun ve hissettiklerine kolayca ulaşabiliyorsun. İnanılmaz derecede akraba. Gerçekten savunmasız yerlere korkusuzca girebilir ve onları görmenize izin verebilir. Bu büyük bir hediyeydi, çünkü hikaye çok sıkı bir zaman dilimi. Bu karakter hakkında bu kadar az zamanda ve çok az kurulum veya arka planla çok şey anlatması gerekiyor. Belli ki inanılmaz bir menzili var ama çok içgüdüsel. Sadece harika olduğunu düşünüyorum. Onu bu yerlere gitmek ve onları göstermek istekli olmak aşağı gelir.

Böyle bir rolde, bir bakıma tüm filmin duygusal ağırlığını taşıyorsun. Kesinlikle bunu yapabilir.

Corinna: Çok cesur ve tüm süreç boyunca çok cesurdu. Gerçekten farklı bir şey yapmak ve yeteneklerinin tamamen farklı bir tarafını göstermek istiyordu.

Filmin tarihsel ortamına kısaca geri dönmek için, dönem korkusunun bu günlerde oldukça popüler bir alt tür olduğunu düşünüyordum. Ama sık sık daha fazla delves değil, 19. yüzyılda böyle içine. Biraz daha çağdaş ama yine de günümüzden kopuk bir şeyi keşfetmek oldukça ferahlatıcı. Bu özellikle bir yazar olarak sana sıçrayan bir şey mi?

Corinna: Bunu bilmiyorum, ama şu anda hala dokunaklı bir mesafede olan bir zamanda hala çok rezonanslı bir hikaye anlatmamızın çok yararlı olduğunu hissettim. Böylece parçaları o kültürel andan ve insanların o zaman nasıl davranabildiklerinden inşa etmeye başlayabilir ve çizgileri doğrudan takip edebilirsiniz. Yani bunu başka kültürel, tarihi ortamlarda da yapabilirsiniz. Ama bunu çok ilginç buldum – o kadar da değil, gerçekten – ve televizyona, basına, insanların temsil edilme biçimine ve söylemelerine izin verilen şeylere bakmak ve gerçekten şok edici. Ama gerçekten çok uzun zaman önce değil, bu yüzden bence bunda çok etkileyici bir şey var.

Bir cevap yazın